Maidon markkinatuottojen kehitys on kuluttajien käsissä. Maitonesteiden kokonaiskulutus laskee, mutta juustojen, rahkojen tai jogurttien kulutuksessa muutokset ovat maltillisempia. Kulutuskehityksen ansiosta markkinatuotot ovat viime vuosina kasvaneet, vaikka maidon tuotettu määrä on laskenut. Tuotettu litra tuottaa aikaisempaa enemmän euroja.
Viimeisen puolentoista vuoden aikana merkittävin kuluttajakäyttäytymistä ohjannut tekijä on ollut hintojen nousu. Ruuan hintataso on noussut kauttaaltaan, mutta siitä huolimatta eri tuotteiden välisessä hintakehityksessä on isojakin eroja. Yksittäinen tuote tai tuoteryhmä muuttuu suhteellisesti kalliimmaksi, jos sen hintojen nousu on muita nopeampaa. Erot hintakehityksessä ohjaavat kulutusta suhteellisesti edullisempiin tuotteisiin.
Kuluttajat reagoivat hintojen nousuun ostamalla vähemmän. Näin on myös maitotuotteiden osalta. Maitotuotteiden hinnat nousivat vuonna 2022 päivittäistavarakaupassa lähes 12 prosenttia. Samaan aikaan maitotuotteiden myyty määrä laski runsaat viisi prosenttia. Kuluttajien käyttäytymisessä tapahtuneiden muutosten seurauksena kotimaisen maitoketjun toteutunut rahavirran kasvu jäi selvästi hintojen nousua pienemmäksi.
Maitotuotteiden myynti päivittäistavarakaupassa kasvoi viime vuonna lopulta hieman alle kuusi prosenttia. Euroissa mitattuna toteutunut kasvu oli 142 miljoonaa euroa. Maitoa tuotettiin Suomessa viime vuonna yhteensä 2 193 miljoonaa litraa. Näin ollen päivittäistavarakaupan kautta tullut rahavirran kasvu oli 6,5 senttiä litralta.
Myydyn määrän lasku puolitti hyödyn, joka hintojen noususta olisi muodostunut ilman kysynnässä tapahtuneita muutoksia. Ilman kysynnän muutosta hintojen nousun laskennallinen vaikutus maitoketjun rahavirtaan olisi ollut yhteensä 287 miljoonaa euroa. Maidon kokonaistuotantoon suhteutettuna se olisi vastannut 13 senttiä litralta.
Vastaava kehitys on jatkunut alkuvuoden aikana. Maitotuotteiden hintataso päivittäistavarakaupassa on edelleen noussut ja myyty määrä pienentynyt. Lisäksi kuluttajat ostavat aikaisempaa edullisempia tuotteita. Maitotuotteilla siirtymä edullisempiin tuotteisiin ei kuitenkaan välttämättä ole näkynyt ihan yhtä vahvana verrattuna joihinkin toisiin tuoteryhmiin.
Maitosektorin rahavirran kasvu on ollut sidoksissa kykyyn tuottaa kuluttajille sellaisia tuotteita, joista maksuhalukkuus on korkea. Ostovoiman heikentyminen sekä ruuan hinnan että yleisen kustannustason nousun seurauksena haastaa tätä ainakin tänä ja ensi vuonna. Maitotuotteiden etuna on, että kysyntä on vahvinta sellaisissa tuoteryhmissä, joihin lisäarvotuotteita on aina pystytty tarjoamaan. Juustot ja jogurtit eivät jää viimeisinä hyllyyn.
Kyösti Arovuori
REINU econ Oy
Kirjoittaja on maatalousekonomisti ja tutkijataustainen yrittäjä, joka tarjoaa maatalouspolitiikkaan sekä ruokamarkkinoiden toimintaan liittyviä asiantuntijapalveluita.


Vastaa